Jak opracować plan spłaty długów?
Opracowanie planu spłaty zadłużenia może pomóc w szybszym wyjściu z długów. Nie ma co ukrywać, spłata długów to ciężka praca, ale może być łatwiejsza, jeśli masz solidny plan spłat. Pamiętaj, że kluczem do skutecznego spłacenia długów jest robienie jednego kroku na raz i trzymanie się planu, gdy już go ustalisz. Oto, w jaki sposób możesz stworzyć taki plan dla siebie.
Spisz swoje długi
Aby opracować plan spłaty zadłużenia, należy najpierw zebrać wszystkie swoje długi. Obejmuje to rachunki i wyciągi bankowe, wyciągi z kart kredytowych, dokumenty kredytowe (takie jak raporty kredytowe i inne dokumenty kredytowe), dokumenty ubezpieczeniowe i rachunki za media. Należy także zebrać rachunki za czynsz w przypadku wydatków mieszkaniowych.
Zbieranie tych informacji nie jest szczególnie trudne; jeśli uda Ci się je znaleźć, to świetnie! Jeśli jednak nie — a są wierzyciele, którzy nie wysyłają regularnie rachunków lub innych powiadomień — być może będziesz musiał skontaktować się z nimi bezpośrednio przez telefon lub e-mail. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z chęcią pomogą w każdy możliwy sposób; w końcu kiedy jest najlepszy czas? Jeśli z Twoim kontem dzieje się coś, co wymaga interwencji kogoś, kto wie, jak działa dana firma… teraz jest zdecydowanie lepiej niż później!
Ustal, na ile możesz sobie pozwolić, by płacić co miesiąc
Pierwszym krokiem do opracowania planu spłaty zadłużenia jest ustalenie, na jaką kwotę można sobie pozwolić w każdym miesiącu. Obejmuje to następujące elementy:
- Ile zarabiasz?
- Ile wydajesz?
- Jaką kwotę długu spłacamy i ile to kosztuje miesięcznie?
- Co pozostaje po spłacie tych zobowiązań?
Wybierz strategię spłaty długów
- Wybrać strategię spłaty długu
- Opracować budżet
- Stworzyć plan działania
Najpierw spłacaj drobne rzeczy
Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, tworząc plan spłaty zadłużenia, jest spłata drobnych zobowiązań. Małe długi są łatwe do spłacenia, a zazwyczaj są najbardziej oprocentowane i dokuczliwe. Są też często droższe niż duże długi. Z reguły, jeśli dług jest mniejszy niż 2000,to należy go spłacić jako pierwszy — to da nam wiarę, że uda nam się spłacić też resztę zobowiązań. Potem możemy rozpisać spłatę poważniejszych długów i pomału je spłacać.
Nie zamykaj kont kart kredytowych
Zamykanie kont na kartach kredytowych przed spłaceniem długów jest złym pomysłem, ponieważ obniży to Twoją ocenę kredytową i utrudni spłatę reszty zadłużenia.
Jeśli jednak na jakiejś karcie saldo jest niższe niż na innych – a wystawca karty podniósł oprocentowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy – rozważ spłatę najpierw tego salda, aby zaoszczędzić na odsetkach.
Pamiętaj o szerokiej perspektywie
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas tworzenia planu spłaty zadłużenia, jest skupienie się na całościowym obrazie sytuacji. Może Cię kusić, by zbytnio skupić się na szczegółach, co może zaprowadzić Cię w króliczą norę i odwrócić Twoją uwagę od tego, co naprawdę ważne: spłacenia długów.
Nie należy również zniechęcać się wysokością zadłużenia i czasem, jaki zajmie spłata długów, jeśli będziemy trzymać się planu spłat. Jeśli tak się stanie, pamiętaj, że patrzenie na to, jak daleko jest do osiągnięcia jakiegoś celu (w sensie czasu), sprawia, że wydaje się on trudniejszy niż jest w rzeczywistości – a to może sprawić, że postęp wydaje się niemożliwy!
Podsumowanie
Jeśli jesteś zadłużony, myśl o wyjściu z długów może cię przytłaczać. Jest tyle do zrobienia: określić wysokość długu, zastanowić się, jak go spłacić, ustalić budżet i trzymać się go, znaleźć sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ale nie wpadaj w panikę! Pamiętaj, że wychodzenie z długów to proces, a każdy krok wymaga czasu i praktyki. Można zacząć od jednej lub dwóch zmian nawyków żywieniowych, zanim podejmie się większe wyzwania, takie jak otwarcie nowych kont czy szukanie możliwości pracy w domu. Najważniejsze to iść naprzód, aż do momentu, gdy spłacisz ostatnią ratę – wtedy uczcij swoje osiągnięcie zasłużonym szampanem!
Możesz też spróbować pomnożyć swoje oszczędności, inwestując zachowawczo na rynku kryptowalut, o którym piszemy na https://www.bitkojn.pl.